CottonClub Poreč
Kada je dvadesetih godina prošlog stoljeća u njujorškom Harlemu otvoren čuveni Cotton Club, vjerojatno nitko nije predviđao da će se ovaj klub jednog dana dičiti stoljetnom tradicijom te da će diljem svijeta biti sinonim za mjesto dobrog provoda, uživanja, glazbe i odlične hrane. Svi su u njega željeli ući, uspijevali su samo neki, oni najvažniji. Ime kluba izgovaralo se s divljenjem, prelazilo granice Harlema, New Yorka, Amerike, svih kontinenata... Cotton Club u New Yorku i danas aktivno radi, a njegova slava blješti jednakim sjajem kao i u ona davna vremena kada su zvukovi jazza ulazili u svaku poru.
Upravo je po ovom legendarnom mjestu ime dobio profinjeni porečki restoran i bar koji iza svog naziva Cotton Club također nudi jedinstven doživljaj za pamćenje. Posjet restoranu za svakog će se gosta pretvoriti u njegov osobni gastro festival koji jamči vrhunsku kvalitetu. Jer prvenstveno je visoka kvaliteta, kao i specifična atmosfera porečkog Cotton Cluba, bila presudna da lokal, koji je isprva bio pub, kroz godine preraste u mjesto koje su svi zavoljeli te u koje dolaze iskreno oduševljeni i otvoreni spram njegove jedinstvene ponude. A baš na takav isti način, oduševljeno i otvoreno, Cotton Club prima svoje goste dižući svakim danom kvalitetu na posve novu razinu, pružajući intenzivnu rapsodiju mirisa i okusa. Smješten na početku ulaza u Ulicu Decumanus, restoran je svjedok tradicije ovih prostora i brižno je njegujući spaja moderan pristup kvaliteti s onim najboljim iz istarske prošlosti.
Restoran i bar Cotton Club utemeljili su Istrijani kojima je jedan od osnovnih postulata bio da se u kuhinji restorana njeguje tradicija istarske gastronomije te da se očuvaju stara, autohtona istarska jela. Uz notu suvremenog pristupa u tome posve uspijevaju, pa se za pripremu jela biraju uvijek svježi sastojci vrhunske kvalitete. Upravo zato gosti restorana često, s punim povjerenjem, osoblju prepuštaju sugestiju i odabir hrane i pića, osobito specijaliteta po kojima je restoran nadaleko poznat. To međusobno povjerenje rezultira apsolutnim zadovoljstvom gostiju koji se uvijek iznova vraćaju u topli, a istodobno profinjeni ugođaj Cotton Cluba.
Osoblje Cotton Cluba čini tim ugostiteljskih stručnjaka, dugogodišnjih zaposlenika s bogatim iskustvom. Lokalno stanovništvo dobro pozna ovaj tim kao skup profesionalnih i stručnih ljudi koji umijeće pripreme i posluživanja hrane dižu na razinu umjetnosti. Tomu je umnogome pridonijela kontinuirana edukacija osoblja na prestižnim tečajevima, pa valja istaknuti da su stručno osposobljeni za gastronomiju s mesom boškarina, sous vide kuhanje (kuhanje u vakuumu), gastronomiju mesa istarskog tovara ili pripremu jela od aromatičnih istarskih tartufa. U poznatoj talijanskoj kompaniji IRCA, čija tradicija pripreme hrane seže u 1919. godinu, osposobljavali su se za izradu tjestenina i kolača. U Cotton Clubu se kao vrhunac gastro doživljaja mogu pojesti i vrhunski sladoledi, za čije su se umijeće izrade zaposlenici educirali u poznatoj talijanskoj tvrtki MEC3. Svo osoblje prošlo je tečaj pripreme kave, a konobari goste poslužuju prema smjernicama i visokim standardima American Bartender škole. Kvalitetu svog pristupa upotpunili su i tečajem modernog posluživanja hrane.
Svatko tko zakorači u Dekumanovu ulicu napravio je korak u bogatu povijest grada Poreča gdje stara jezgra šaptom priča priče iz davne prošlosti koja se još osjeća i diše. Prvi historijski zapisi spominju maleno ribarsko naselje s lučicom iz 6. stoljeća prije naše ere na mjestu današnjeg grada Poreča. U 2. stoljeću prije naše ere na ovo područje stižu Rimljani te u svojim osvajačkim pohodima zauzimaju cijeli Istarski poluotok. Poreč tada dobiva latinsko ime Parentium. Današnju gradsku jezgru čini mreža ulica koje se sijeku pod pravim kutom i tvore pravilne četverokute. Ona tako i dalje čuva svoj antički oblik, a glavna ulica i danas se zove Dekumanova, latinski Decumanus. Korak po korak kroz Dekumanovu i otvara se pogled na veličanstvenu Eufrazijevu baziliku. Ovaj živući spomenik kršćanstva podigao je u 6. stoljeću, za vrijeme vladavine Bizantskog carstva, biskup Eufrazije. Građena od kamena i ovjenčana mramornim stupovima koji odvajaju lađe, bazilika je, među ostalim, čuvena i po mozaicima koje i danas čuva među svojim zidovima. Sve je to samo djelić bogate povijesti Poreča kojeg još nazivaju biserom zapadne obale Istarskog poluotoka. Još od sredine 19. stoljeća Poreč oduševljava turiste, a njegove je ljepote osobito cijenila austrijska aristokracija. Ovaj grad često je mijenjao vladare, počevši od Rimljana, preko Bizantskog carstva, Mlečana, Napoleona i Austro-Ugarske. Nakon prvog svjetskog rata Poreč je bio dio Italije. Svaka vlast ostavila je duboke tragove i utjecaje, pa je tako Poreč koloplet bogatih kulturoloških i arhitektonskih karakteristika. O razdoblju srednjeg vijeka svjedoče zadivljujuće gotičke palače, a posjetiteljima drago mjesto je i Okrugla kula s čije se terase pruža spektakularan pogled na gradsku rivu. S godinama je Poreč postao jedan od glavnih centara hrvatskog turizma koji je aktivan u svako godišnje doba. A uz kulturu, arhitekturu i prekrasno more specifičnost ovog podneblja svakako je i hrana kroz koju se povijest i tradicija pažljivo njeguju.
Burna istarska prošlost ostavila je velikog traga na gastronomiju ovog podneblja kroz ispreplitanje različitih tradicija u pučku kuhinju, kojoj je osnova i baza u prirodi. Samoniklo bilje, aromatični začini i sezonsko povrće oduvijek su bili sastavni dio ovdašnje kuhinje. Na istarsku gastronomiju najviše je utjecaja ostavila Venecija sa svojim maštovitim i ranolikim jelima. A ona su bila takva jer su u Veneciju, poznatu po trgovini, stizali začini i namirnice iz cijelog svijeta. Upravo je Poreč bio grad koji je prvi na području Istre došao u dodir s paprom, cimetom, korijandrom, muškatnim oraščićem... Trgovina je odlično funkcionirala i u obrnutom smjeru, pa je iz ovog podneblja odlazila divljač i vrhunsko maslinovo ulje. U obalnom području pripremala se tipična mediteranska kuhinja - guste juhe, buzare, rižota, brodeti... Stanovnici u unutrašnjosti Istre, mahom poljodjelci, pekli su kukuruzni kruh na ognjištu pod črepnjom, a kokošje meso, sir, ravioli njoki i fuži bili su za posebne prilike. Jedno od najčešćih jela bila je maneštra koju i danas u Istri svi vole. Prehrana kroz povijest oblikovala je današnju gastronomiju Istre, a suvremene generacije Istrijana sa zahvalnošću su prihvatile nasljedstvo svojih baka i djedova. To je nit vodilja i u Cotton Clubu gdje se stari recepti i originalne istarske recepture iznimno cijene te se moderniziraju kako bi zadovoljili najistančanija nepca. U tu svrhu osoblje Cotton Cluba vrhunski je osposobljeno te je završilo prestižne tečajeve pripreme hrane i pića.
Onaj tko istinski ljubi i živi umjetnost naći će ju i osjetiti i van područja u kojem sam djeluje. Tako ju je, uz profinjenost i ljepotu, u našem restoranu našao poznati istarski slikar Josip Granić, napisavši za Cotton Club:
Došao kao turist, zaljubio se u grad Poreč i ostao do današnjeg dana gdje svoje iskustvo, znanje i majstoriju odlučuje prikazati upraviteljima Cotton Cluba. Ubrzo postaje jasno kako je riječ o kalibru vrijednom i dostojnom imena Cotton-a, za kojega je, kaže posebna čast raditi.
Krenuvši od Željka, kao najstariji gospodin u lokalu, a predstavlja najpoznatije porečko ime po pitanju pizza podiže ionako visoku razinu kvalitete jela u Cotton Clubu:
Od prve pizzerie u gradu Poreču, uz 18 godina iskustva se, kaže “nije maknuo iz tih 2 metra kvadratnih”. Nakon “podizanja na noge” nekoliko sad već ikonskih imena restorana u gradu kao što su “2 Murve”, “Bistro Materada”, “Konoba Hrast”, “Stari Saloon”, “Pizzerija Nono” i ostali, njegov trud ostaje primjećen i poštivan, stoga uskoro postaje sastavni dio tima Cotton Cluba.
Uzor mladim pizza majstorima i “gelato-majstorima” diljem regije, čovjek koji cijelim svojem iskustvom gleda šefove kako odlaze,a on ostaje u poslu kojeg voli, od 1984 godine ostaje vjeran kuhinji uz nevjerovatne brojeve pizza i slastica.
Čovjek koji godinama uživa u svome poslu, koji je pizzerije “podizao” sa 30ak na 500tinjak pečenih pizza na dan, svakako podiže ionako visoke standarde koje Vam pruža Cotton Club. Cotton-ova kuhinja mu pruža nove poglede na sastavljanje maštovitih kombinacija pomno odabranih, svježih sastojaka, a u paru sa tijestom isključivo od prirodnog kvasca (lievito madre) Cotton dobiva asa u rukavu i po pitanju sve popularnijih pizza unutar naše rafinirane atmosfere.
Personal Cotton Cluba je odavno poznat svim "headhunterima" okolnih tvrtki i restorana iz brojnih razloga. Sa strane razlozi kao što su tečajevi za MEC3 sladolede, somelier tečajeva, onih za pripravljanje koktela pod zastavom PlanetOne Perugia, HausBrandt tečaj pripreme kave, Gastronomija s mesom boškarina, Gastronomija s jelima istarskog tartufa, Sous Vide tečajevima, Kreativna Kuhinja Janeza Bratovža i mnogim ostlaima, najponosniji smo na jedan razlog: taj što nam se gosti vraćaju, između ostalog i radi samog personala.
Svi znaju da je konobar koji se profesionalno postavi prema gostu nezaobilazan dodatak u svijetu gastronomije. Onda kad se gosti vrate i po imenu, sa osmjehom na licu pozdravljaju iste, znamo da je riječ o uspjehu. Najbolja lokacija, najljepši interijer, najbolja jela uz najbolja vina "padaju u vodu" ukoliko ih ne poprati ljubazno osoblje. Osoblje je jedan od razloga što se ponosno dičimo kvalitetom koju rijetki lokali broje u našem malom djeliću raja što ga čini grad Poreč. Jedan od pokazatelja ljubavi prema kuhinji, lokalu i svome poslu govori i činjenica da se neki od našeg personala mogu pohvaliti stažom u CottonClub-u od 19 punih godina. Shvaćamo ih u potpunosti. Svi žele činiti dio našeg imena, no samo najbolje ide uz najbolje.
Neki od naših konobara su poznati širokoj publici koja se dugi niz godina vraća u našu profinjenu atmosferu. Oni dolaze radi hrane i pića, kao i radi ambijenta, ali dokazano i radi personala koji ih dočekaju uz prijateljski, ali uvijek profesionalan osmjeh koji ulijeva povjerenje. Njihovo povjerenje odiše na taj način zbog sapomouzdanja koje im ime CottonClub pruža. Znaju kako isporučuju samo najbolje tanjure u pratnju najfinijih vina, koktela i slastica, a razlog tome nosi kolektivna svjest unutar zidova lokala pogonjena s neizmjernom dozom truda, rada, discipline i marljivosti.
Posebna mrežna suradnja svih zaposlenika kreće od samog management-a. "Vrh" upravljanja CottonClub-a je pouzdan i nepresušan izvor stalne edukacije, rada na sebi, konstantnih finih podešavanja i optimizacije u organizaciji i poslovnoj strategiji. Ne postoji magični štapić radi kojega je Cotton Club poznat i uspješan: postoji isključivo rad. Radi se na boljem marketingu, na udobnosti gosta, na dizajnu čaša, na stalnoj čistoći i održavanju, na odnosu između zaposlenika, ali povrh svega: na kvaliteti proizvoda i usluge. Iz tih razloga se vrata kuhinje i prostorija personala u Cotton-u otvaraju samo najuspješnijima, najboljima i onima koji shvaćaju da će tek mnogo toga još naučiti.
Srećom, imaju odakle naučiti, odabrati od cijele palete vještina koje mogu izbrusiti do vrhunskog sjaja radom u Cotton Clubu.
Posebno smo ponosni na mlade radne snage koje inače uvijek manjka na našem području u mnogim lokalima. Ne samo da raspolažemo zavidno mladom radnom snagom, već istovremeno ta mlada radna snaga posjeduje iskustvo kakvi mnogi nemaju nakon 30 godina radnog staža.
Ta ista radna snaga je iskustvo stekla sa imenima poput:
- "Monarch" (NL)
- "Hanibal" (CRO)
- "Ser Giles" (SRB)
- "Peking" (SRB)
- "Prive'" (SRB)
...
i mnogi ostali, gdje su naši kuhari sticali iskustvo već ranije pod titulama Executive Chef-ova, "skupljali" zlatne medalje za svoja kulinarska dijela i učili u mjestima pod Michelin-ovim zvjezdicama. Neki od njih su tako radili u "Amethyst-u", ostali u "Paseenger-u" i sličnim razvikanim lokalima koji "daju" najbolje kandidate za Cotton Club kuhinju.